• 1.jpg
 • 2.jpg
 • 7.jpg
 • 9.2.jpg
 • 9.jpg
 • 10.jpg
 • 11.jpg
 • 14.jpg
 • 15.jpg
 • 16.jpg
 • 34.jpg
 • 35.jpg
 • 20131128_230849.jpg
 • _12.jpg

Kādā krāsā tu esi?

Sandra Lence, nozare.lv
article_015_clip_image001
Kāda ir korporatīvo krāsu simboliskā nozīme, un kā tās uztver patērētāji?

Līdz pat 80% informācijas mēs saņemam ar acīm, un krāsa neapšaubāmi ir viena no nozīmīgākajiem vizuālo tēlu un zīmolu veidojošajiem elementiem, kas var piesaistīt, uzrunāt un tikpat labi - raisīt negatīvas emocijas.

Kāda ir krāsu nozīme dažādu zīmolu vizuālajā identitātē, kādas krāsas tiek izmantotas dažādās nozarēs, kādi ir krāsu vēstījumi un ietekme uz patērētāju psiholoģiju? Kādas asociācijas rada dažādas krāsu kombinācijas, un kā izvairīties no negatīvas ietekmes, ko rada dažādas krāsas?

 

Krāsa ir pats būtiskākais uzņēmuma korporatīvā stila elements," uzsver Olga Popeiko, psiholoģe, psiholoģijas Aikido Centra vadītāja.
Krāsa akcentē visus pārējos uzņēmuma dizaina elementus un citus komunikācijas vēstījumus. Tāpat krāsai ir liela nozīme iekšējās komunikācijas veidošanā, jo tā vieno darbiniekus, rada kopības izjūtu un vienotai krāsai piemīt izteikta sociālās piederības radīšanas funkcija.
Prasmīgi izvēlēties korporatīvo krāsu nemaz nav tik vienkārši.
Galvenais iemesls - labu krāsu un krāsu salikumu nemaz nav tik daudz, jo visas kompānijas grib simboliku sarkanos, zilos, dzeltenos un zaļos toņos. Turklāt nereti kompānijas ar līdzīgu krāsu gammu strādā vienā sektorā. Piemēram, bankas mēdz izvēlēties konservatīvo un klasisko zilo vai zaļo toni, savukārt tirdzniecības centri un tikli - aktīvo un pamanāmo sarkano krāsu.
Uzņēmumam pirms krāsas izvēles skaidri jāapzinās, kādas emocijas tas vēlas raisit savos patērētājos. Jāņem vērā, ka zināmā mērā sevi apdraud arī t. s. agresīvo mārketinga komunikāciju piekritēji - patērētājs nogurst no ļoti aktīvām, spēcīgām krāsām, un tas var radīt tieši pretēju efektu. Latviešiem izsenis ir patikuši pasteļtoņi un maigas krāsu kombinācijas, ko pierāda arī mūsu tautas tērpu toņi. Tādēļ ļoti spilgtu krāsu kombinācijas, kas ar sajūsmu varētu tikt uztvertas citos platuma grādos, mūsu auditoriju var ietekmēt negatīvi. „Mērenais Baltijas klimats, mentalitātes īpatnības un kultūrvēsturiskās tradīcijas nosaka, ka Latvijas iedzīvotājiem ir būtiskas tādas vērtības kā stabilitāte, līdzsvarotība un saikne ar dabu. Tas atspoguļojas arī krāsu izvēlē - mums tuvāki ir pasteļtoņi, brūnā un zaļā krāsa. Tanī pašā laikā, ņemot vērā garo un drūmo rudens-ziemas periodu, latvieši alkst pēc emocionāla lādiņa, ko sniedz spilgtāki krāsu akcenti. Tomēr, uzrunājot Latvijas patērētāju, nedrīkst aizrauties ar pārāk spilgtām un raibām krāsu kombinācijām - tas var radīt tieši pretēju efektu," uzsver O. Popeiko. Starp krāsu salikumiem, kas rada smagnēju iespaidu, var minēt tādus kā - sarkans ar brūnu, zils ar pelēku un brūns ar zaļu. Šīs krāsas vairāk rosina uz pārdomām, nevis aktīvu rīcību.
Lai patērētāja apziņā radītu noturīgu asociatīvu saikni starp krāsu salikumu un zīmola vērtībām, ir svarīgi vienotas krāsas izmantot gan kompānijas ārējā, gan iekšējā komunikācijā. Vienots korporatīvais stils palielina uzņēmuma komunikācijas efektivitāti un veicina zīmola atpazīstamību.
O. Popeiko norāda, ka nav sliktu krāsu un krāsu kombināciju, kas izraisītu īpaši negatīvu ietekmi - viss atkarīgs no individuālās uztveres un personīgāspieredzes. Piemēram ,kādam brūnā krāsa saistās ar dabu un stabilitāti, bet kādam - ar slimību. Tāpat sarkanā krāsa vienam asociējas ar aktivitāti un uzvaru, bet citam - ar agresiju, ļaunumu un asinīm. Galvenais ieteikums - pievērst uzmanību krāsas pozitīvajām īpašībām un tās izcelt. „Pēdējā laikā Latvijas uzņēmumi sākuši izmantot arvien spilgtākas un drosmīgākas krāsas, kas nozīmē, ka valsts attīstās un arī uzņēmējdarbība ir inovatīva un orientēta uz izaugsmi," novērojusi O. Popeiko.
Krāsu teorētiķis Fabers Birens ir izpētījis, ka drukātā versijā pati pamanāmākā krāsu kombinācija ir melns šrifts uz dzeltena fona. Turklāt šī kombinācija vislabāk saglabājas atmiņā. Nāk prātā izpārdošanas akcija Trakās dienas lielveikalā Stockman, kur aktīvi izmantotas šis krāsas.
Nav sliktu krāsu un krāsu kombināciju, kas izraisītu īpaši negatīvu ietekmi - viss atkarīgs no individuālās uztveres un personīgās pieredzes.


Krāsu kombinācija stimulē emocionālo aktivitāti, rosina impulsīvi pieņemt lēmumus.
Vissliktāk uztveramās krāsu kombinācijas ir šādas: dzeltena uz sarkana fona, dzeltena uz brūna fona, sarkana uz balta fona un otrādi, brūna uz balta un dzeltena fona. Tiesa gan, šādas krāsu kombinācijas uzņēmumu korporatīvajā komunikācijā ir reti sastopamas, jo reklāmas un PR speciālisti lielākoties pārzina krāsu psiholoģiju.

Nereti uzņēmumu korporatīvo stilu raksturo divas, maksimums trīs, krāsas. Inovatīvu pieeju šajā ziņā izvēlējies telekomunikāciju uzņēmums Bite. To raksturo Daniels Kigmans, Londonas kreatīvās aģentūras ihe Farm radošais direktors: ,.Veicot Bite rebrendingu, mēs uzņēmumam vēlējāmies piešķirt optimistiskāku, spilgtāku veidolu. Tomēr nevēlējāmies kardinālas pārmaiņas, jo patērētājiem uzņēmums asociējās ar zaļo krāsu un to nevēlējāmies zaudēt. Tādēļ zaļo toni padarījām dzīvīgāku, bet kopējo uzņēmuma korporatīvajā komunikācijā izmantojamo krāsu paleti ievērojami paplašinājām, tajā iekļaujot arī tādus toņus kā rozā, violetu, oranžu, zilu." Tomēr no pozitīva krāsaina akcenta līdz bezgaumīgam raibumam nav tālu. „Ja produkts ir paredzēts plašai mērķauditorijai, nevajadzētu aizrauties ar raibināšanu - ieteikums izvēlēties ne vairāk kā trīs krāsas. Izņēmums ir produkti, kas paredzēti bērniem un jauniešiem," uzsver Varis Lāzo, Adell Saatchi&Saatchi direktors. Tanī pašā laikā latviešus var uzskatīt par samērā konservatīviem korporatīvo krāsu izvēlē, uzskata reklāmas aģentūras direktors. Mums pieņemts, ka, piemēram, šokolādei obligāti jābūt brūnā iepakojumā, pienam - baltā, kafijai - melnā utt. Lai gan, piemēram, citi Eiropas šokolādes ražotāji izmanto ļoti spilgtus krāsu salikumus, kas nebūt nav klasiskie - kafijas ar pienu un zelta toņu krāsās.

 

Tomēr labas idejas un arī labas krāsas nepaliek nepamanītas arī pakaļdarinātājiem. Deniss Trubkins, dizaina studijas Propaganda valdes priekšsēdētājs, norāda uz kādu nozīmīgu niansi - ir iespējams patentēt logo, bet ne korporatīvo krāsu, tādēļ pakaļdarinot nereti tiek izmantots tieši tāds pats krāsu salikums kā veiksmīgākajam konkurentam, un ar līdzīga logo palīdzību ir iespējams veiksminiekam uzsēsties uz astes.


Korporatīvās krāsas mūžs, visticamāk, būs tikpat ilgs, cik ilgi dzīvo logo un uzņēmuma kopējais korporatīvais stils. Pārmaiņas nepieciešamas tad, ja uzņēmumam rodas jauni mērķi, vērtības un ir notikušas pārmaiņas biznesā. Tāpat kā cikliski mainās mode, mainās arī krāsu izmantojums. Šobrīd pienācis laiks enerģiskām, ambiciozām, kreatīvām un aktīvām krāsām un to nebeidzamajām nokrāsām. Kas mūs sagaida nākotnē? Varbūt katram uzņēmumam būs arī sava korporatīvā smarža?

Ekspertu izvēlētie labākie korporatīvo krāsu piemēri un to simboliskās jēgas skaidrojums
 • Stendera Ziepju fabrika - iedzelteni brūna salmu krāsa - simbolizē komfortu, labvēlību, kārtību, mājīgumu.
 • Emila Gustava šokolāde - brūns - mājas izjūta, uzticamība, labsajūta, komforts.
 • Lido - zils un dzeltens - apkārtējo mīlestība, lietderīgums.
 • Bite - zaļš - drošība, stabilitāte, izaugsme.
 • Aizkraukles banka - oranža - kreatīvs, enerģisks.
 • Hansabanka - zils un oranžs - lietderīgums visiem, sadarbība un savstarpēja sapratne.
 • Tele2 - melns, dzeltens, balts - drošība, autoritāte, bagātība.
 • LMT - bordo un melns uz balta - panākumi, enerģija, bagātība.
 • Lattelecom - oranža un pelēka - aktivitāte, panākumi, stabilitāte un harmonija.
 • Rimi - balts uz sarkana - līderība, dinamisms.
 • Maxima - sarkans un zils - harmonija un aktivitāte.
 • Accessorize - rozā - maigums, sievišķība, romantika, sapņainība.


Dažādu pamatkrāsu psiholoģiskā nozīme un emocionālā ietekme
(konsultē Olga Popeiko)


Sarkana
Sarkanā krāsa nozīmē bīstamību, uzbudinātību, satraukumu, ātrumu, spēli, kaislību, agresiju un panākumus. Nereti restorāni savā dizainā izmanto sarkano krāsu, jo tā rosina apetīti, kā ari nogurdina acis un rosina ēst ātri un drīz doties prom. Savukārt, ja kazino tiek izmantota sarkanā krāsa, ir novērots, ka cilvēki, spēlējot azartspēles, izdara lielākas likmes un vairāk riskē. Sarkanā krāsa rosina ātri pieņemt lēmumus. Tā rada ari siltuma izjūtu. Kafija sarkanā tasītē liksies karstāka nekā, piemēram, zaļā.


Dzeltena
Dzeltenā ir pati dzīvespriecīgākā no visa krāsu spektra -tā rada prieku un optimismu. Asociācija ar sauli šai krāsai piešķir īpašu auru. Dzeltenajai krāsai piemīt možums, asociācijas ar intelektu, tā rosina iztēli, stimulē smadzeņu darbību, kā arī rada tieksmi uz spontanitāti. Dzeltenā krāsa atdzīvina citas krāsas - spilgtās un siltās krāsas tā padara maigākas, bet aukstās - siltākas. Gaiši dzeltena krāsa vai dzelteni akcenti minimālās devās rada draudzīgu atmosfēru un rosina cilvēku uzticēties (ieteicams, piemēram, advokāta vai psihologa kabinetos), bet pārāk spilgti dzeltena krāsa rada smadzeņu pārslodzi un var izsaukt nemieru.


Oranža
Oranža krāsa stimulē skābekļa pieplūdi smadzenēm un veicina radošo domāšanu. Oranžā krāsa demonstrē spēku, izveicību un veiksmi. Tāpat šī krāsa rada draudzīguma un atklātības iespaidu un vedina uz avantūrām (tādēļ nereti to izmanto tūrisma firmas un aviokompānijas). Oranžā krāsa rodas, sajaucot sarkano un dzelteno, tādēļ tajā ir apvienota abu šo krāsu pozitīvā ietekme.


Zaļa
Zaļā ir dzīvības un visa dzīvā krāsa. Tā nomierina, atslābina un dziedē. Gaiši zaļā krāsa, piemēram, ļoti nomierina un pat uzlabo redzi. Tādēļ šo krāsu ieteicams izmantot logo fonam. Spilgti zaļa krāsa asociējas ar vasaru un jaunības enerģiju. Savukārt tumši zaļā krāsa saistīta ar stabilitāti un izaugsmi. Tas ir iemesls, kādēļ šo krāsu labprāt izvēlas bankas. Olīvu krāsas nozīme ir nedaudz atšķirīga - tā simbolizē varu. Visā pasaulē zaļā krāsa nozīmē drošību, tādēļ tā tiek izmantota luksoforos kā kustības sākuma signāls.


Zila
Kad domājam par zilo krāsu, mums prātā nāk debesis un jūra. Zila krāsa iedveš lojalitātes izjūtu un rada uzticamību. Tādēļ šī krāsa lieliski derēs, lai radītu uzticamības un atklātības iespaidu. Ne velti bankas tik ļoti mīl šo krāsu. Tumši zilā krāsa saistīta ar augstu sociālo statusu un stabilitāti. Ir zināms, ka zilā krāsa saistās ar saldu garšu, tādēļ ne velti to izmanto, piemēram, uz cukura etiķetēm un vispār konditorejas izstrādājumu noformējumam. Interesanti, ka darba vietās, kur dizainā izmantota zilā krāsa, darbiniekiem ir augstāks darba ražīgums un sporta zālēs svarcēlāji spēj pacelt lielākus smagumus, ja fonā ir zilā krāsa.


Purpursarkana
Purpursarkanā izsenis ir bijusi elegances un izsmalcinātības krāsa, jo to bija grūti un dārgi izgatavot apģērbam vai izmantojumam dizainā. Purpursarkana krāsa ir karaliska un ekstravaganta. Tā ir ari kompromisa krāsa, jo tajā apvienojas sarkanās krāsas spēks un kaisle un zilās nomierinošā iedarbība. Tomēr atkarībā no toņa krāsa var izraisīt ļoti dažādas emocijas. Dažiem toņiem piemīt pat depresīva ietekme vai arī maģiskas īpašības. Purpursarkanie un violetie toņi rada emocionālu satraukumu, tādēļ to bieži izmanto reklāmās vai ari dažādu, jo īpaši sievietēm paredzētu, preču iesaiņojumā.


Rozā
Rozā krāsa mazina agresivitāti un ir ļoti piesaistoša. Tā ir pati maigākā un vienlaikus pasīvākā no visa krāsu spektra. Rozā ir ļoti sievišķīga krāsa, un tā arī tiek izmantota. Šī krāsa nomierina un rada romantisku noskaņu. Spilgti rozā krāsa, kurā ir vairāk sarkanā akcenta, ir enerģiskāka un pamanāmāka.


Brūna
Brūnā ir zemes krāsa, tā asociējas ar mājām, mieru, siltumu un komfortu. Tādēļ to bieži izmanto mēbeļu ražotāji, dizaina žurnāli u. tml. Brūna krāsa asociējas ar kārtību, drošības izjūtu un labsajūtu. Tādēļ bieži tiek izmantota viesnīcu un SPA centru interjerā. Savukārt kosmētikas līdzekļu ražotāji bieži vien izmanto otrreiz pārstrādātu brūna toņa papīru, lai radītu izjūtu, ka produkti ir ekoloģiski tīri un gatavoti no dabīgām izejvielām. Brūna krāsa ir mūžīga vērtība, kas nekad neiziet no modes, tādēļ tā ir krāsa, kurā visbiežāk tiek izgatavotas mēbeles.


Pelēka
Galvenā šīs krāsas priekšrocība - neitralitāte un formalitāte, kas vienlaikus izraisa cieņu. Ne velti šo krāsu bieži izmanto lietišķos uzvalkos un kostīmos. Šī krāsa rada uzticamību un saistās ar veiksmi un gudrību. Pelēkā metāliskā krāsa asociējas ar zinātnes un tehnikas progresu, tādēļ tiek izmantota augsto tehnoloģiju produktu dizainā un reklāmās. Sudraba krāsa saistās arī ar ātrumu, tādēļ plaši tiek izmantota auto nozarē.


Balta
Baltā krāsa asociējas ar tīrību, nevainību, labdarību un uzticamību. Šī krāsa simbolizē arī bagātību un taisnīgumu. Kaut arī baltā krāsa ir neitrāla, tā tomēr ir auksta krāsa. Baltos toņus izmanto, lai demonstrētu sterilu vidi (slimnīcas, aptiekas) un radītu drošības izjūtu. Dažās valstīs balta krāsa asociējas ar nāvi, tas jāņem vērā starptautiskajiem uzņēmumiem, izvēloties savas korporatīvās krāsas.


Melna
Melnā krāsa asociējas ar nāvi un tumsu, tā ir pati mistiskākā krāsa. Vienlaikus šī krāsa asociējas arī ar eleganci, izsmalcinātību un norāda uz personas autoritāti. Ne velti dārgi limuzīni un svarīgu amatpersonu automašīnas ir melnā krāsā. Melnā krāsa demonstrē varu, izraisa cieņu un ir konservatīva. Melnā krāsa dizainā rada dziļuma un smaguma izjūtu. Piemēram, melns galds izskatīsies smagāks nekā brūns.

 

Kapitāls 09/2008